R7 | Maths Made Easy

R7

QUESTION: Two different brands are selling bottles of squash as outlined in the table. A study has shown that Brand 1 will provide 3 drinks per 100ml, whilst Brand 2 will provide 7 drinks per 200ml. Determine which brand has the best value.

 

ANSWER: We will work out the cost per drink for each brand.

Brand 1

Each bottle is 600ml and provides 3 drinks per 100ml. 600\div 100=6, so we get

\text{drinks per bottle }=3\times 6=18

The cost of a bottle of Brand 1 squash is \pounds 1.89, therefore we get

\text{cost per drink }=1.89\div 18=\pounds 0.105

Brand 2

Each bottle is 1,300ml and provides 7 drinks per 200ml. 1,300\div 200=6.5, so we get

\text{drinks per bottle }=7\times 6.5=45.5

The cost of a bottle of Brand 2 squash is \pounds 5.10, therefore we get

\text{cost per drink }=5.10\div 45.5=\pounds 0.112...

The cost per drink is lower for Brand 1, therefore Brand 1 is better value.